Nie istnieje uniwersalne rozwiązanie na znalezienie pracodawcy, który powierzy Pani wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę. Niestety wiele osób ma z tym problem. Mimo że ta forma zatrudnienia najlepiej zabezpiecza interesy pracownika, to warto pamiętać, że nie ma przeszkód prawnych, by legalizować pobyt w Polsce także na podstawie umów cywilnoprawnych, jak np. umowa-zlecenie czy umowa o dzieło.
Należy jednocześnie zwrócić uwagę na to, że jeżeli wykonuje Pani określoną pracę na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a ponadto w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę, to mamy do czynienia z umową o pracę. Kodeks pracy definitywnie zabrania zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi. A zatem jeżeli ma Pani podpisaną umowę zlecenia, ale wykonuje Pani pracę w warunkach wskazanych powyżej, to warto rozważyć, czy przypadkiem nie powinna mieć tu zastosowania umowa o pracę. Jeżeli uważa Pani, że tak jest, ma Pani prawo wystąpić do sądu pracy z powództwem o ustalenie tzw. stosunku pracy, a pomóc w tym może np. Państwowa Inspekcja Pracy lub jedna z organizacji udzielających bezpłatnej pomocy prawnej cudzoziemcom.
Jeżeli – ze zrozumiałych powodów – zależy Pani na znalezieniu pracodawcy na podstawie umowy o pracę, warto już na etapie przygotowania CV i listu motywacyjnego zaznaczyć, że zależałoby Pani na tej formie zatrudnienia. Sposoby poszukiwania pracy zostały przedstawione w odpowiedzi na pytanie „Chciałbym pracować w Polsce. Jak szukać ogłoszeń o pracę? Czy są gdzieś zamieszczane ogłoszenia w języku ukraińskim?” (odpowiedź dostępna jest tutaj). Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.
Informacje dotyczące kompetencji i zadań Państwowej Inspekcji Pracy dostępne są na stronie: https://www.pip.gov.pl/pl