Kieleckie Centrum Wsparcia Cudzoziemców

Kieleckie Centrum Wsparcia Cudzoziemców

Stowarzyszenie Homo Politicus/Homo Politicus Association

tel. 665 450 507601 090 096

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.homopoliticus.org.pl

Kalendarz wydarzeń
Dodał: |
Aktualizacja: |

Dla nikogo nie jest sekretem, że młode pokolenie nie może usiedzieć na jednym miejscu. Młodzi ludzie potrzebują ruchu, nowych emocji i znajomości. Niektórzy są znudzeni monotonią, odczuciem tego, że znają praktycznie każdą osobę w swoim mieście, a niektórzy po prostu nie widzą siebie bez przygód. Wyjazd do innego kraju też jest przygodą, która wzbogaca nas wesołą drogą, nowymi znajomościami, wspomnieniami, które są częścią naszego życia. Zawsze jest przyjemnie pakować rzeczy do walizki, oczekując nowego, studenckiego życia.

Lepiej tam, gdzie nas nie ma

Z takim powiedzeniem spotykamy się coraz częściej. Duża grupa osób lubi rozmawiać o innych, niektórzy opowiadają np. jak ktoś z ich znajomych gdzieś wyjechał, jak realizował swoje plany… A na koniec każdej historii dodają: „Lepiej tam, gdzie nas nie ma”. Czy naprawdę tak jest? Historii o czyimś sukcesie jest z czasem coraz więcej.

Oczywiście lepiej siedzieć na kanapie i myśleć o tym, że u komuś wiedzie się lepiej niż u mnie. Ludzie coraz częściej zauważają czyjeś osiągnięcia, mówią o sukcesie, ale nie myślą o tym, z jakimi trudnościami te osoby się spotykały.

 

Odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu

Odpowiednie przygotowywanie planu jest kluczem do sukcesu każdej osoby. Dzięki temu każdy, porządkując twoje działania, może więcej osiągnąć. Jeżeli zdecydowałeś się studiować w innym kraju, to bez tego planu będzie ci znacznie trudniej. Kilka rzeczy, na które musisz zwrócić swoją uwagę – uczenie się języka i historii danego kraju, poszukiwanie uniwersytetu, zebranie wymaganych dokumentów, pisanie wstępnych egzaminów i… droga.

Jak zwyciężyć strach i obawy

Po napisaniu planu pojawiają się pytania i wątpliwości. Czy uda się nauczyć języka, znaleźć uniwersytet, zebrać wymagane dokumenty? Takie wątpliwości i pytania ma każda osoba. Jeżeli ty też o tym myślisz, musisz włożyć więcej siły w przygotowania, aby wyszło na pewno tak, jak chcesz.

 


Krok pierwszy – uczenie się języka

Mity

Ciężko nauczyć się języka polskiego!

W nim tyle niezrozumiałych liter!

Boże, jak odczytać te syczące? To jest trudne!


Nauczyć się polskiego wcale nie jest ciężko. Wejdź na stronę internetową i znajdź informacje o tym, czy w twoim mieście są odpowiedni nauczyciele. Jeżeli ich nie ma, to możesz kupić rozmówki albo uczyć się przez Internet. Ale nauka z nauczycielem języka polskiego jest o wiele łatwiejsza, dlatego że taka osoba powie, jak dokładnie wymawiać słowa, jak je stosować i poprawnie pisać.

Polski alfabet jest podobny do łacińskiego. Tylko że, jak i we wszystkich językach, są charakterystyczne litery i ich wymowa.

Rzeczywiście w języku polskim dominuje sycząca wymowa, ale wcale nie jest taka trudna, jak się wydaje, jeśli dobrze się uczysz tego języka i pracujesz nad akcentem.

Jeżeli już zacząłeś uczyć się języka – nigdy nikogo nie słuchaj, dlatego że zawsze znajdą się ludzie, którzy swoimi komentarzami mogą cię zniechęcić.

W przypadku braku czasu albo możliwości nauczenia się języka nie załamuj się. Naucz się podstaw, a po przyjeździe do Polski możesz zapisać się na kursy języka polskiego dla obcokrajowców.

 

Krok drugi – poszukiwanie uniwersytetu

Ten krok jest jednym z najważniejszych, a dokładniej chodzi o poszukiwanie i wybór uniwersytetu. W Polsce jest bardzo dużo uniwersytetów, lecz musisz dokładnie zastanowić się nad swoim wyborem, ponieważ z nim będzie związane następne pięć lat twojego życia: życie studenckie, nowe znajomości, wycieczki , spacery itd.

 

Krok trzeci – zebranie wymaganych dokumentów

Kiedy już wybrałeś uczelnię, musisz pomyśleć o dokumentach. W większości lista wymaganych dokumentów znajduje się na stronie internetowej uniwersytetu, podobnie jak daty ich przyjęcia.

 

Krok czwarty – pisanie egzaminów wstępnych

Jeżeli jesteś obcokrajowcem, niektóre uniwersytety nie wymagają pisania wstępnych egzaminów, w większości jest potrzebny dyplom ze średnią oceną albo od razu zostaniesz przyjęty na „zerówkę”. Zerówka służy do przygotowywania na studia w języku polskim. Zdarza się też tak, że najpierw uczelnie przyjmują na zerówkę, gdzie uczysz się języka, a później musisz napisać egzaminy wstępne, żeby rozpocząć studia.

 

Krok piąty – droga

To na pewno jest jeden z przyjemnych kroków dla przyszłych studentów. Wszyscy już są zniecierpliwieni i czekają, żeby wyjechać, zacząć życie studenckie i znaleźć nowych znajomych. Bilety – lepiej je zarezerwować na kilka dni albo tygodni przed wyjazdem. Jeżeli jedziesz z przesiadkami w Polsce, to możesz zarezerwować bilety przez Internet, a później podać kierowcy numer biletu.

 

Nic nie przychodzi lekko

Jesteśmy przyzwyczajeni słuchać i słyszeć to powiedzenie. Mówi się, że sukcesowi towarzyszą trudności, nerwy i kłótnie. Ale wszystko zależy od sytuacji i typu człowieka.

Jeżeli jest zainteresowany tym, co chce zrobić, to będzie mu łatwiej.

Każdy cel musi być osiągnięty, inaczej to, co zostało napisane powyżej, nie będzie miało sensu.

 

Skomentuj

Aktualności
Archiwum

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.