Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Praca

Najczęściej występujące w Kielcach niebezpieczne sytuacje to kradzieże i oszustwa. Potencjalne oszustwa mogą mieć miejsce w miejscu pracy oraz podczas jej poszukiwań. Jeśli zaczynasz pracę w nowym miejscu pamiętaj o umowie. Praca bez umowy nie daje Ci pełnych praw pracownika co może doprowadzić nawet do sytuacji nie otrzymania wynagrodzenia za wykonaną pracę. Jeśli jednak pojawią się jakieś problemy możesz zgłosić się do Sądu Pracy. Poszukiwanie pracy również wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Nie korzystaj z usług biur pośrednictwa pracy, które oferują swoją pomoc odpłatnie. Warto korzystać ze sprawdzonych biur pracy. Aby uniknąć naciągnięć i wyłudzeń pieniędzy nie umawiaj się z prywatnymi przedstawicielami którzy spotykają się poza siedzibą biura.

 

Wynajęcie mieszkania

Wynajęcie mieszkania jest kolejną sytuacją w której możesz spotkać się z niebezpieczeństwem związanym z oszustwem. Jeśli decydujesz się na wynajem mieszkania musisz pamiętać, że najważniejsze jest podpisanie umowy z właścicielem mieszkania. W takiej umowie powinny się znaleźć dane wynajmującego i najemcy, kwota czynszu, terminy płacenia rachunków oraz kwestie szkód. Zazwyczaj przy pierwszym miesiącu jest pobierana zalicza która jest równa miesięcznej należności za lokal. Jest ona swoistym zabezpieczeniem, ponieważ ewentualne szkody będą naprawiane właśnie z tych pieniędzy. Ważne jest aby przechowywać wszystkie rachunki za wodę, gaz i prąd ponieważ to na ich podstawie będziesz rozliczany.

 

Podróże

Podróżując w Kielcach komunikacją miejską musisz uważać na kieszonkowców. Aby uniknąć kradzieży pamiętaj o tym aby nie eksponować cennych przedmiotów. Portfela oraz telefonu nie trzymaj w tylniej kieszeni spodni ponieważ wtedy stają się one łatwym dla kieszonkowców. Pilnuj swojego bagażu, trzymaj go zawsze przy sobie. Jeżeli jednak padniesz ofiarą złodzieja i coś zostanie Ci zabrane podczas jazdy autobusem od razu po zauważeniu straty zadzwoń na policję. Wiele nowych autobusów jest wyposażonych w kamery rejestrujące pasażerów – może to być bardzo pomocne w odnalezieniu ukradzionej rzeczy. Jeśli podróżujesz taksówkami, uważaj na nieuczciwych kierowców, którzy oszukują i zawyżają ceny za przejazd. Aby tego uniknąć zamawiaj taksówki telefonicznie od znanej korporacji.

 

Adresy

Komenda Wojewódzka Policji

Ul. Seminaryjska 12 25-372 Kielce

Tel. 41 349 22 22

Zakres wsparcia: W ramach Komendy Wojewódzkiej działa Pełnomocnik ds. ochrony praw człowieka. M.in. pełnomocnik może pomóc w problemach związanych z dyskryminacją.

Kontakt: telefon 041 349 2009 fax 041 349 2015

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

nr gadu -gadu 11158875 

 

Stowarzyszenie Homo Politicus

Zakres wsparcia: Stowarzyszenie prowadzi Centrum Wspierania Cudzoziemców. Członkowie Stowarzyszenia pomagają w interwencjach dotyczących dyskryminacji oraz pomagają w kontakcie z innymi instytucjami i organizacjami krajowymi pomagającymi cudzoziemcom w sytuacjach kryzysowych.

Kontakt: ul. Świętokrzyska 21 25-406 Kielce

Pokój 2/34 (2 piętro) 665 450 507; 601 090 096

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.